wtorek, 17 sierpnia 2010
przygoda z owcą - haruki murakami

przygodabrakowało mi takiej powieści na drodze moich czytanek. dodatkowy plus, że to murakami, bo ostatnio przyzwyczaiłam się do jego opowiadań, powieści autobiograficznych (o czym mówię, kiedy mówię o bieganiu) i chociaż mi się to podobało, to gdzieś w środku czułam niedosyt, więc zamówiłam sobie już jakiś czas temu przygodę z owcą i norwegian wood. teraz muszę powiedzieć, że jestem bardzo kontenta.

książki murakamiego czytam na bieżąco, jeśli coś nowego wychodzi, biegnę do księgarni. te dużo wcześniejsze raczej wybieram instynktownie - spodoba mi się tytuł, okładka, opis. chociaż i tak mam zamiar przeczytać wszystkie. przygoda z owcą długo czekała na swoją kolej, ale za to uhonoruję ją tytułem jednej z najlepszych książek tego japońskiego pisarza!

nie mogłam się oderwać od czytania w podróży. za oknem miałam piękne widoki, ale mimo wszystko wracałam co i raz do książki, żeby sprawdzić, czy główny bohater znajdzie tajemniczą owcę i czy to rozwiąże jego problemy. absurdalna jest ta historia, z cudownymi uszami pewnej dziewczyny, z owczym profesorem, z człowiekiem owcą i pewną dozą ludzkiej przeciętności i samotności, jak to zwykle u murakamiego bywa.

nie będę pisać o fabule, żeby nie zdradzać szczegółów. do tej książki trzeba po prostu zajrzeć i dać się ponieść owczej przygodzie.

ocena: 5/6.

poniedziałek, 27 lipca 2009
dziewczyna o szklanych stopach - ali shaw

dziewczyna o szklanych stopach

zobaczyłam tytuł, zobaczyłam okładkę, opis na okładce: magiczna love story dla miłośników haruki murakamiego, i nie wahałam się ani chwili dłużej.

co prawda, nie przepadam za książkami, które mocno odbiegają od rzeczywistości, jednak cieszę się, że odkryłam historię dziewczyny o szklanych stopach.

ciało idy powoli zamienia się w szkło. póki co oszklone są tylko[!] jej stopy, jednak ten proces postępuje. gdy dziewczyna poznaje midasa - fotografika zakochanego w swojej samotności, a może po prostu przyzwyczajonego do tego stanu - znajduje w nim kogoś więcej niż przyjaciela. muszą odkryć przed sobą wzajemnie skrywane sekrety, by móc, a dopiero wtedy się okaże, czy ukochany stanie się również wybawicielem. brzmi jak bajka? czasem dobrze uwierzyć w bajki. mimo wszystko.

ocena: 3,5/6.

Zakładki:
ślady istnienia
też czytają
Przeczytane 2009
Przeczytane 2010