wtorek, 17 listopada 2009
strasznie głośno, niesamowicie blisko - jonathan safran foer

strasznieczekałam na moment, w którym wezmę tę książkę do ręki i zacznę czytać. tak jak się spodziewałam, nie zawiodłam siebie.

jak dla mnie, książka mogłaby skończyć się na tytule. jest piękny sam w sobie, a ja przecież uwielbiam takie frazy. strasznie głośno, niesamowicie blisko.

niesamowicie bliskie są relacje pomiędzy bohaterami tej powieści. strasznie głośne bywają ich emocje, zwłaszcza gdy tyle pytań wokół, o śmierć, o sens, o tęsknotę.

oskar ma dziewięć lat, gdy traci ojca w ataku na world trade center. następnie znajduje tajemniczy klucz i postanawia znaleźć pasujący do niego zamek. czekają go podróże, zarówno po całym mieście, jak i wewnątrz siebie. poszukiwania te są dla niego lekarstwem na żal i smutek, którego nie sposób się pozbyć po tak ciężkiej stracie. oskar nie tylko odnajdzie odpowiedź na dręczące go pytania, ale i spokój, a także pozna historię swojej rodziny, która stanowi dla niego największą wartość.

ocena: 5,5/6.

czwartek, 12 listopada 2009
i nie pogardzę czymś słodkim.

pogoda sponsoruje moje niechcenie i w-łóżkowe-leżenie, jednak trafiłam na perełkę, która od wczoraj w moich rękach. czytam więc.

sgnb

poniedziałek, 09 listopada 2009
człowiek bez ojczyzny - kurt vonnegut

czlowiekto był dobry strzał, żeby szare jesienne dni powierzyć kurtowi vonnegutowi i jego wspomnieniom, gdzie ironia nieustannie przeplata się z komizmem, a wszystko to okraszone jest trafnymi spostrzeżeniami.

kurt wcale nie chce i niepotrzebuje być poważny ani moralizatorski. przekonuje, że jesteśmy tu na ziemi po to, żeby zbijać bąki i nie dajmy sobie wmówić czegoś innego. podoba mi się również jego stwierdzenie, mówiące o tym, że dzięki kreatywności ewolucji mamy żyrafy.

najbardziej rozbawił mnie jednak rozdział piąty, dotyczący relacji pomiedzy mężczyzną a kobietą, który zaczyna się tak:

"no dobra, zabawmy się trochę. porozmawiajmy o seksie. porozmawiajmy o kobietach. freud powiedział, że nie wie, czego pragną kobiety. ja wiem, czego pragną kobiety. one pragną mieć masę ludzi, z którymi mogą pogadać. o czym chcą gadać? chcą gadać o wszystkim. czego pragną mężczyźni? pragną mieć dużo kumpli i aby ludzie się na nich tak bardzo nie wściekali. dlaczego dziś tak wiele osób się rozwodzi? ponieważ większość z nas już nie ma wielopokoleniowych rodzin. kiedyś było tak, że jak kobieta i mężczyzna brali ślub, panna młoda zyskiwała mnóstwo ludzi do pogadania o wszystkim. pan młody zyskiwał mnostwo kumpli do opowiadania kretyńskich dowcipów(...)."

to nie jest zwyczajna powieść, to po prostu kurt vonnegut we własnej osobie.

ocena: 5,5/6.

Zakładki:
ślady istnienia
też czytają
Przeczytane 2009
Przeczytane 2010