Blog > Komentarze do wpisu
dno oka. eseje o fotografii - wojciech nowicki

dnookajest jedno słowo, które idealnie opisuje tę książkę. kontemplacja. niezmiernie refleksyjne jest to czytanie zdjęć, bo wojciech nowicki czyta zdjęcia, a nie tylko ogląda. tworzy historie, widzi więcej niż to, co w kadrze, a przy tym jest niesamowicie rzeczowy, ale także czuły. nie da się nie zauważyć, że z tego mężczyzny jest doskonały znawca sztuki i literatury. pomiędzy słowami autora, pojawiają się nawiązania, cytaty, które idealnie komponują się z widzianym zdjęciem.

wszystkie zdjęcia w książce należą do kolekcji nowickiego. niektóre są autorstwa znanych fotografów (np. zofii rydet), ale jest też duża część anonimowych zdjęć. wszystkie znalezione i kupione w antykwariatach w rozmaitych miejscach na całym świecie. o decyzji ich zakupu decydowały głównie emocje, tak jak mi teraz przy czytaniu.

dla miłośników fotografii pozycja obowiązkowa!

ocena: 6/6.

sobota, 10 lipca 2010, tola_fasola

Polecane wpisy

Komentarze
izusr
2010/07/11 08:53:20
Czytałam już o tej pozycji u Claudette. Teraz Ty też ją chwalisz, muszę koniecznie przeczytać :)
-
claudete
2010/07/13 00:08:49
Cieszę się, że coraz więcej osób chce sięgnąć po tę pozycję, bo jest naprawdę niezwykła i wybitna!

Pozdrawiam :)
-
tola_fasola
2010/07/13 20:43:53
izusr, coś innego to jest, zajrzyj :)
claudete, ja akurat potrzebowałam do szkoły jakiejś 'pięknej książki', żeby pokazać na ćwiczeniach, i znalazłam w księgarni dno oka, a że lubię zdjęcia, robić zdjęcia, to musiałam kupić :) a gdy ją czytałam, to w tym samym czasie ukazała się Twoja recenzja. już dawno to było, tylko brak czasu, żeby opisać. dlatego tak krótko mi wyszło, bo najlepiej pisać na świeżo, na bieżąco, ale już trudno :)

wzajemnie się pozdrawiamy więc :)