Blog > Komentarze do wpisu
złoty notes - doris lessing

złoty notesuniwersalność złotego notesu polega na tym, że jednocześnie i analogicznie kryzys osobowościowy może stać się kryzysem ideologicznym, politycznym, światopoglądowym.

powieść osadzona w czasach emancypacji kobiet spowodowała, że stała się ona hymnem feministek. jednak jak przekonuje autorka - nie było to jej głównym celem. doris lessing oznajmia we wstępie, że pisanie tak ją pochłonęło, że nie myślała o tym, jak zostanie odebrana ta książka. jest w niej wiele kobiecych emocji, jednak nie jest to traktat o wojnie płci, jak ją początkowo odebrano.

główną bohaterką jest anna, kobieta dojrzała, niezależna finansowo, świadoma swojej kobiecości i seksualności. najbardziej osobiste wydają się być jej spotkania i rozmowy z przyjaciółką molly. praktycznie połowę książki pokreśliłam na czerwono z uwagi na trafne komentarze i osądy. pomiędzy tymi częściami, zatytułowanymi kobiety wolne, znajdują się notesy. autorka użyła w nich wiele konwencji literackich, dzięki czemu ukazane zostało całe spektrum emocji i zdarzeń. struktura książki świadczy o tym, że nie należy niczego szufladkować ani oddzielać.

autorka jest świadoma swojej wielowątkowości, swojej skomplikowanej osobowości, która nie ogranicza się do jednego spojrzenia na rzeczywistość, lecz mnoży ją, rozkłada na części pierwsze, rozrzuca po podłodze i nieustannie próbuje się pozbierać. dzięki temu poczułam się oswojona.

ocena: 5/6.

poniedziałek, 19 października 2009, tola_fasola

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: sonia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/19 21:12:46
ja oceniam tą książkę na 6/6.