Blog > Komentarze do wpisu
słownik imion własnych - z pokorą i uniżeniem - amelie nothomb

slownik imion wlasnychz pokora i unizeniemsłownik imion własnych i z pokorą i uniżeniem - to dwie pociągowe lekturki. polecam obydwie, aczkolwiek bardziej interesująca wydaje się być ta druga.

z pokorą i uniżeniem opowiada historię belgijki (amelie), której po licznych staraniach udaje się zdobyć pracę w uwielbianej przez autorkę japonii. to, co spotyka kobietę w korporacji, wydaje się być czyimś pijanym snem. jej przełożeni mają ściśle określone zasady i kurczowo się ich trzymają, nie pozwalając wychylić się nikomu z szeregu. młoda europejka musi stawić czoło przedziwnym poleceniom i nieszczerym współpracownikom.

słownik imion własnych jest natomiast opowieścią o wyjątkowej dziewczynce o imieniu plectrude(!), której rodzice nie żyją (matka zabiła ojca, a następnie popełniła samobójstwo), a  zajmuję się nią ciotka, wpatrzona w plectrude jak w obrazek. fascynacja początkowo przynosi dziewczynce wiarę w siebie, potrzebnej małej tancerce, a jednocześnie i nieukowi, jednak ostatecznie doprowadza do tragedii. nieświadoma rodzinnej przeszłości, dziewczynka powoli odkrywa, kim jest i jakie ma zadanie do spełnienia.

styl pisarski amelie nothomb mnie osobiście bardzo odpowiada. jest lekko, dowcipnie i niebanalnie. może przesadziłam z tą lekkością, jednak mam wrażenie, że jako jedna z nielicznych potrafi ona pisać o tragediach w sposób, który nie przeciąża głowy.

ocena: słownik... 3,5/6. z pokorą... 4,5/6.

poniedziałek, 12 października 2009, tola_fasola

Polecane wpisy

  • przeprowadzka!

    miałam zacząć od nowego roku, jednak znalazłam ostatnio chwilę (ekhm!) czasu i już teraz przeniosłam się na blogspot, a razem ze mną wszystkie notki z 2010 roku

  • niepewne dni - philippe besson

    w naszej rodzinie mężczyźni nie zostają. naprawdę w gruncie rzeczy nigdy nie robili nic innego, tylko znikali, odchodzili w siną dal, uwalniając się od nas,

  • szczęśliwe dni - laurent graff

    antoine jest 'oczarowany' życiem na tyle, że postanawia w wieku osiemnastu lat wykupić sobie miejsce na cmentarzu, wybrać nagrobek, a zwłaszcza epitafium, któr

Komentarze
magda.matraszek
2009/11/15 18:50:49
polecam też inne książki amelie nothomb - jest ich calkiem sporo i wiekszosc na szczescie zostala wydana w Polsce :) np: Biografia glodu - super!