Blog > Komentarze do wpisu
pierwsza miłość - francine prose

pierwsza miloscmiałam obawy, gdy zaczynałam czytać tę książkę. temat wydawał się za ciężki, a przecież są wakacje, czas relaksu. dajmy się ponieść lekkiej i przyjemniej literaturze - powinno brzmieć moje motto na ten okres. jednak zbyt głośno nie brzmiało, skoro sięgnęłam głębiej.

pierwsza miłość (nie ma to nic wspólnego z tym serialem!) to opowieść o dojrzewaniu, o próbie zrozumienia rzeczy, z którymi nie radzą sobie ludzie dorośli, a jak ma sobie poradzić z nimi mała dziewczynka.

historię tą poznajemy z punktu widzenia nico, której umiera starsza siostra. dziewczynka musi zmierzyć się z bólem po stracie jedynej i ukochanej siostry. sama musi dojść do pewnych prawd, którymi rządzi się ludzkie istnienie, odkryć swoje pragnienia, przestać być nieudaną kopią siostry, a zacząć wreszcie żyć własnym życiem. jej rodzice nie wiedzą, jak sobie nawzajem pomóc, wolą unikać tematu. oparciem okazuje się osoba aarona - chłopaka zmarłej siostry. jednak i ta relacja wydaje się być podszyta jakimś fałszem i udawaniem. każdy szuka odpowiedniego sposobu na życie "po". gorzej, gdy taki nie istnieje, a jedynym lekarstwem wydaje się być pogodzenie siebie z losem.

nikt nie chce jednak słuchać banałów, więc na tym poprzestanę i pozwolę innym przeżyć tę historię. ja ją przeżyłam, jednym tchem.

ocena: 5,5/6.

piątek, 11 września 2009, tola_fasola

Polecane wpisy